Mobil Uyumlu Web Sitesi

Mobil uyumlu web sitesi tasarımları ile kurum veya şirketinizi en iyi şekilde sanal ortama yansıtıyoruz. Yapılan araştırmalara göre en çok kullanılan ve trafik alan sitelerin en başında mobil uyumlu web siteleri gelmektedir. Günümüzde mobil cihazların gelişmesi ile beraber web siteleri de bu konuda nasibini almış durumdadır. Artık mobil cihazlar masa üstü cihazlardan daha çok kullanılmaktadır.

Arama motorları artık web sitelerin seo kriterleri istemektedir. Ve bu kriterlerden en önemlisi olarak mobil versiyonlarını istemektedir.  Siteleri ziyaret eden insanlarda aynı şekilde daha kolay kullanılan siteleri tercih etmektedir. Mobil uyumlu olan web siteleri daha kolay kullanılır ve daha anlaşılır. Kısaca açıklamak gerekir ise kesinlikle web sitelerini mobil uyumlu olması elzem hale gelmiştir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Kriterleri Nedir?

Mobil cihazların gelişmesi ve kullanımı artıkça bu cihazlara uygun web sitesi ve uygulamalar da paralel olarak gelişmektedir. Bu gelişmelerin amacı ise tamamen web sitelerin hızlı bir şekilde mobil cihazlarda kullanılması ve ziyaretçi dostu olmalarını hedeflemektedir.

Dünya’nın en büyük arama motorları tarafından web sitelerine dayatılan kriterlerin en başında mobil uyumu gelmektedir. Arama motorları web sitelerinden uyulması gereken belirli kriterlere maruz bırakır. Bu kriterlerin en önemlisi ise mobil cihazlara uygun tasarımlar ve mobil cihazlarda sitelerin hızlı açılmasıdır. Günümüzde artık nerdeyse tüm siteler bu kriterlere uymaktadır. Bundan dolayı da organik seo reklam ajansı olarak mobil uyumlu web siteleri sunuyoruz.

mobil uyumlu web sitesi

Mobil Uyumlu Web Sitesi Kriterlerini İnceleyelim

Mobil Uyumlu Kriterleri İnceleyelim. Öncelikle tasarımını yaptığımız web sitelerini aşağıdaki kriterlere göre yapmalıyız. En önemli kriterleri sırayla kısaca inceleyelim.

  1. Tarayıcı Uyumluluğu; Tasarımlarını yaptığımız web siteleri bilinen ve kullanılan tüm tarayıcılarda sorunsuz çalışması gerekir. Çünkü kullanıcıların hangi tarayıcıyı kullandığını bilemeyiz. Bundan dolayı kullanılan tüm browser’larda sitemiz çalışması gerekir.
  2. Responsive Tasarım; Tasarımlarını yaptığımız tüm web siteleri bilinen tüm cihazlarda yani tün cihazların ekran boyutlarına göre sorunsuz çalışmasını sağlamalıyız. Bu konuda HTML5 CSS kodlamalarını kullanarak yapabilirsiniz. Genelde kullanılan ekran boyutları Dünya’da standartlarda üretilir. Bu standartlara göre ekran boyutlarını web sitemize göre uygulayabiliriz. Bu tür tasarımlara responsive web tasarımlar denir. Yani mobil uyumlu tasarımlardır.
  3. Site Hızı; Web siteleri kullanılan her cihaz için hızlı açılması gerekir. Bu hız gerek sunucu tarafından sunucu seçimi ile olabilir gerek kodlama tarafından yapılabilir. İyi ve temiz bir kodlama ile siteleriniz hızlı çalışabilir. Web sitelerinde ve Arama motoru optimizasyonlarında önemli unsurlardan biriside web sitelerinin hızlarıdır.  Bir web sitesi için hız çok ama çok önemlidir.
  4. Medyaları Boyutlandırma; Sitenize yükleyeceğiniz görseller veya diğer medyaların sıkıştırılarak web ortamına hazırlanması gerekir. Medyaların sıkıştırılarak ve boyutlandırılarak yüklenmesi çok önemlidir. Bunları yüklerken de seo’ya uygun yüklenmelidir.
  5. Seo kriterlerine uygun kodlanması; Seo web sitelerinde çok önemli bir kriterdir. Sitelerin kurulma amacı arama motorlarında çıkması ve ziyaretçi çekmek amaçlıdır. Bundan dolayı sitelerinizi  SEO kriterlerine uygun hale getirilmelidir. Web Site Seo Kriterleri çok önemli olup bu konudaki makalemizi incelemenizi tavsiye edebiliriz.

Mobil sitelerin Mobil Cihazlar ile Mükemmel Uyumu.

Yukarıdaki görseli incelediğimizde mobil uyum bir sitenin internet tarayıcısı olan her cihazda mükemmel bir uyum içinde çalıştığını göreceksiniz. Bu uyuma göre yapılan siteler her zaman daha başarılı olur ve daha çok ziyaretçi çeker. Mobil uyumlu web sitesi her zaman diğer sitelerin önünde olur. Sitelerinizi kesinlikle mobil uyumlu hale getirmelisiniz.

mobil uyumlu web sitelerin faydaları
mobil uyumlu web siteleri

Mobil uyumlu web sitesi ve diğer konular hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz lütfen aklınıza takılan soruları bizimle paylaşınız. Sizlerden gelen geri bildirim ile sitemizde daha çok içerikler yayınlayabiliriz. Sizleri bilgilendirebiliriz. Mobil ve diğer konularda gelişen web site tasarım ve teknolojilerini takip edebilir ve sosyal medya hesaplarımızı da ziyaret edebilirsiniz. Organik Seo Facebook sayfamızı ziyaret edip takip ederseniz büyümemize katkıda bulunabilirisiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan yayınlayacağımız indirim kuponları ve kampanyalarımızda takip edebilir ve bu kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızı takip etmek içi lütfen sosyal medya hesaplarımızı ziyaret ediniz.